Co sprawia, że ludzie – nawet nie będący chrześcijanami – wciąż interesują się Jego osobą?
Nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.
Izajasz (ok. 765 p.n.e. – ok. 701 p.n.e.), żydowski prorok
Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.
Jan Chrzciciel (6/2 p.n.e. – 32 n.e.), żydowski prorok
Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak ten człowiek przemawia.
słuchacze Jezusa (ok. 30 n.e.)
On jest obrazem Boga niewidzialnego – Pierworodnym wobec każdego stworzenia.
Paweł z Tarsu (5/10 n.e. – 64/67 n.e.), apostoł i nauczyciel
Pan zmienił wszystkie nasze zachody słońca we wschód.
Klemens Aleksandryjski (150 – 212), teolog i nauczyciel z Aleksandrii
Jezus odbiera cześć od około 300 lat, mimo że nie uczynił niczego, co było godne chwały, chyba że komuś wydaje się wielką rzeczą to, że uzdrowił kulawych i ślepych ludzi i wypędzał demony w Betsaidzie i Betanii.
Julian Apostata (331 – 363), rzymski cesarz
Jezus mógł zejść z krzyża, ale wolał powstać z grobu.
Augustyn z Hippony (354 – 430), filozof i teolog
To ukryta moc! Człowiek wiszący na krzyżu dźwiga ciężar wiecznej śmierci; człowiek przybity do krzyża uwalnia świat od wiecznej śmierci. To ukryta moc!
Anzelm z Canterbury (1033 – 1109), filozof i teolog
Gdy byłem opuszczony przez wszystkich, w mojej największej słabości, drżąc z lęku przed śmiercią, gdy byłem prześladowany przez ten zły świat, wtedy najbardziej odczuwałem Bożą moc ukrytą w imieniu Jezusa Chrystusa… Dzięki Bożej łasce, dla tego imienia będę żyć i umrę.
Marcin Luter (1483 – 1546), niemiecki teolog i reformator Kościoła
Bez Jezusa Chrystusa nie tylko nie znamy Boga. Bez Jezusa Chrystusa nie znamy nawet siebie.
Blaise Pascal (1623 – 1662), francuski matematyk i filozof
Koleje życia Sokratesa, w którego istnienie nikt nie ośmiela się wątpić, nie są tak dobrze poświadczone, jak fakty z życia Jezusa Chrystusa.
Jan Jakub Rousseau (1712 – 1778), pisarz i filozof z Genewy
Znam ludzi i mówię wam, że Jezus Chrystus nimue jest tylko człowiekiem. Nie sposób porównywać go z jakąkolwiek inną osobą. Aleksander, Cezar, Karol Wielki i ja założyliśmy imperia. Na czym jednak opierał się nasz geniusz? Na sile. Jezus Chrystus oparł swoje imperium na miłości i w tej godzinie miliony ludzi byłyby gotowe dla niego umrzeć.
Napoleon Bonaparte (1769 – 1821), cesarz Francuzów
Jezus z Nazaretu, bez pieniędzy i broni, zdobył więcej milionów ludzi niż Aleksander Wielki, Cezar, Mahomet i Napoleon… Nie zapisał ani jednej linijki tekstu, ale wprawił w ruch więcej piór, dostarczył tematów do większej liczby kazań, przemówień, dyskusji, ksiąg, dzieł sztuki i pieśni uwielbienia niż cała rzesza wybitnych postaci starożytności i nowożytności.
Philip Schaff (1819 – 1893), szwajcarsko-amerykański teolog i historyk
Wierzę, że nie ma głębszej osoby, bardziej przepełnionej miłością, życzliwszej i doskonalszej niż Jezus. Nie tylko nie ma nikogo takiego, jak on. Nigdy nikogo takiego nie będzie.
Fiodor Dostojewski (1821 – 1881), rosyjski pisarz
Idąc za Chrystusem żaden człowiek nie zejdzie na manowce.
William H.P. Faunce (1859 – 1930), amerykański pastor i nauczyciel
Jezus jest tak bardzo znienawidzony przez narody chrześcijańskie, które imieniem jego uświęciły to wszystko w życiu ludzkim, co on sam usiłował zniszczyć i czemu wypowiedział walkę.
Edward Abramowski (1868 – 1918), polski filozof i socjolog
Lubię waszego Chrystusa, ale nie lubię waszych chrześcijan. Wasi chrześcijanie są niepodobni do waszego Chrystusa.
Mahatma Gandhi (1869 – 1948), twórca państwowości indyjskiej
Jezus to Bóg opisujący siebie w języku, który ludzie mogą zrozumieć.
S.D. Gordon (1859 – 1936), amerykański autor
Jestem historykiem, a nie wierzącym, ale muszę wyznać jako historyk, że ten ubogi kaznodzieja z Nazaretu bezsprzecznie znajduje się w centrum historii. Jezus Chrystus jest najważniejszą postacią w całej historii.
H.G. Wells (1866 – 1946), angielski pisarz
Już od młodości dostrzegałem w Jezusie mojego wielkiego brata.
Martin Buber (1878 – 1965), żydowski filozof
Jako dziecko byłem nauczany Biblii oraz Talmudu. Jestem Żydem, ale jestem zafascynowany jaśniejącą postacią Nazarejczyka… Nikt nie może czytać Ewangelii nie czując prawdziwej obecności Jezusa. Jego osobowość pulsuje w każdym słowie. Żaden mit nie byłby tak przepełniony życiem.
Albert Einstein (1879 – 1955), fizyk
Jezus Chrystus jest osobowością, która wyróżnia się w całej historii, zarówno jako Syn Boży , jak i Syn Człowieczy. Wszystko, co kiedykolwiek powiedział lub uczynił, ma znaczenie dla nas dzisiaj i nie można tego powiedzieć o jakimkolwiek innym człowieku, zmarłym lub żywym. Nie ma tu miejsca na neutralność. Albo przyjmujesz Jezusa, albo go odrzucasz.
Sholem Asch (1880 – 1957), żydowski pisarz
Gdy mijają wieki, coraz bardziej oczywistym jest to, że życie Jezusa – biorąc pod uwagę Jego wpływ na historię – było najbardziej wpływowym życiem na tej planecie.
Kenneth Scott Latourette (1884 – 1968), amerykański historyk
Nie chciałbym, aby ktoś powiedział o Chrystusie tę najbardziej nierozumną rzecz, którą nieraz się o Nim słyszy: „Mogę uznać w Jezusie wielkiego nauczyciela moralności, ale nie przyjmuję Jego stwierdzenia, że jest Bogiem”. Akurat tego nie wolno nam mówić. Ktoś, kto byłby tylko człowiekiem, a zarazem mówił takie rzeczy jak Jezus, nie mógłby być wielkim nauczycielem moralności. Byłby albo szaleńcem – niczym człowiek, który utrzymuje, że jest sadzonym jajem – albo szatanem z piekła rodem. Trzeba wybierać. Ten człowiek albo jest i był Synem Bożym – albo szaleńcem, lub czymś jeszcze gorszym.
C.S. Lewis (1898 – 1963), brytyjski pisarz
Przyjmuję zmartwychwstanie wielkanocnej niedzieli nie jako wymysł społeczności uczniów, ale jako wydarzenie historyczne. Jeśli powstanie Jezusa z martwych w niedzielę wielkanocną byłoby publicznym wydarzeniem, o którym wiedziałoby… nie tylko 530 żydowskich świadków, ale cała populacja, wszyscy Żydzi zostaliby naśladowcami Jezusa.
Pinchas Lapide (1922 – 1997), ortodoksyjny żydowski teolog
Jezus Chrystus był ekstremistą miłości, prawdy i dobra.
Martin Luther King (1929 – 1968), amerykański obrońca praw człowieka
2000 lat temu pewien człowiek został przybity do krzyża za to, że mówił, iż wspaniale byłoby, gdybyśmy – tak dla odmiany – byli dla siebie mili.
Douglas Adams (1952 – 2001), brytyjski pisarz
Niezależne od siebie doniesienia wskazują na to, że w czasach starożytnych nawet przeciwnicy chrystianizmu nigdy nie powątpiewali w historyczność Jezusa, którą po raz pierwszy, i to bez dostatecznych podstaw, kilku autorów zakwestionowało dopiero pod koniec XVIII wieku, a potem w wieku XIX i na początku XX stulecia.
The New Encyclopædia Britannica (1976), Macropædia
Która z powyższych wypowiedzi jest ci najbliższa?
Jezus zapytał kiedyś swoich uczniów: „A wy za kogo mnie uważacie?”. Jak odpowiedziałbyś na to pytanie?
Mamy nadzieję, że powyższy zbiór cytatów zachęcił cię do zastanowienia nad tym i poszukiwania odpowiedzi na to pytanie. Jeśli Jezus był (i jest) tym, za kogo się podawał, od odpowiedzi tej będzie zależeć twoja wieczność…