Dla Ewangelii

Dla Ewangelii

A czynię to wszystko dla Ewangelii,
aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu.
1 Kor. 9:23

Razem dla Ewangelii jest inicjatywą chrześcijan z różnych środowisk ewangelicznych, złączonych wspólnym pragnieniem głoszenia Ewangelii i troski o zdrową naukę biblijną.
Poznaj priorytety RDE, wyznanie wiary RDE oraz wyznawane wartości RDE. To na nich opiera się współpraca w ramach Razem dla Ewangelii.
Razem pragniemy działać dla Ewangelii, ku chwale naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Cztery pytania, które należy zadać przed wstąpieniem do kościoła

Wiele razy zetknąłem się z tym pytaniem, nie tylko poprzez moją stronę Practical Shepherding, ale także w rozmowach z osobami odwiedzającymi nasz kościół. To częsty scenariusz. Ludzie przeprowadzają się do innej miejscowości, znajdują mieszkanie i pracę, zapisują dzieci do szkoły. Jednak znalezienie lokalnego kościoła, w którym mogliby się zadomowić, okazuje się dłuższym i bardziej złożonym zadaniem.

 ​Gdy odwiedziłeś już wszystkie kościoły, które postanowiłeś sprawdzić, odpowiedz sobie na cztery pytania, aby zawęzić poszukiwania i podjąć decyzję.

1. Czy jest to kościół, w którym moja rodzina będzie regularnie karmiona Słowem Bożym? 

To pierwsze pytanie, jakie należy postawić. Nie chodzi tylko o to, czy ten kościół jest wierny Słowu Bożemu, ale również czy będzie zwiastował i nauczał go w taki sposób, aby nakarmić mnie i moją rodzinę? Innymi słowy, czy praktykują w nim nauczanie ekspozycyjnie ksiąg Pisma Świętego, zapewniając zgromadzonym regularną, zrównoważoną dietę Słowa? Takie podejście do nauczania Słowa nie oznacza jeszcze automatycznej, twierdzącej odpowiedzi na to pytanie, ale stanowi dobry punkt wyjścia do dalszej analizy.

2. Czy jest to kościół, w którym priorytetem będzie troska o nasze dusze? 

Czy w tym kościele są prawdziwi pastorzy/starsi, dla których najważniejszym zadaniem jest duchowa opieka i troska o dusze członków kościoła? To, iż są tam pełne mocy, biblijne kazania nie oznacza jeszcze, że twoja dusza będzie otoczona stałą, regularną opieką. Zapytaj o to pastorów. Zapytaj innych członków kościoła. Nie trzeba wiele czasu, aby zorientować się, czy jest to priorytetem przywódców.

3. Czy jest to kościół, w którym moja rodzina doświadczy głębokiej społeczności chrześcijańskiej i wzajemnej odpowiedzialności przed sobą? 

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz angażując się przez pewien czas w życie kościoła, nawiązując znajomości, biorąc udział w wybranych wydarzeniach wspólnotowych i poznając pastorów oraz liderów. Nie będąc członkiem kościoła powinieneś mieć jednak realistyczne oczekiwania i nie spodziewać się, że będziesz traktowany jak inni członkowie.

4. Czy jest to kościół, w którym mogę służyć ludowi Bożemu i używać swoich darów dla jego korzyści?

Dobrze jest wiedzieć, w jakich dziedzinach jesteś obdarowany i jakie są potrzeby kościoła. Niektóre potrzeby można zaspokoić przez prostą obecność i zaangażowanie. Nie zakładaj jednak, że rozpoznasz te potrzeby tylko na podstawie własnych, ograniczonych obserwacji.

To pytania, na które – przy odpowiednim zaangażowaniu – z reguły można odpowiedzieć po kilku miesiącach uczęszczania do danego kościoła. Jeśli na każde z nich możesz odpowiedzieć twierdząco, możliwe, że znalazłeś swój kościół. W takim przypadku zachęcam cię, abyś nie odwlekał w czasie decyzji o formalnym przyłączeniu się do grona jego członków.

Ważna uwaga na koniec  

Aby zachować zapał konieczny w twoich poszukiwaniach, musisz pamiętać o pewnej ważnej rzeczy. Zarówno ty, jak i twoja rodzina, powinniście odczuwać stały niepokój wynikający ze świadomości tego, że nie zawarliście jeszcze przymierza z lokalnym kościołem i nie znajdujecie się pod autorytetem pasterzy troszczących się o wasze dusze. Poczucie wolności i braku odpowiedzialności przed innymi, jakie często towarzyszy poszukiwaniom nowego kościoła, może wywołać w nas zwodniczą iluzję bezpieczeństwa.

Innymi słowy, nigdy nie powinniśmy poczuć się wygodnie jako jedna z Bożych owiec, która odeszła od społeczności stada i opieki pasterzy, nawet jeśli taka wędrówka przez pewien czas wydaje się atrakcyjna i ekscytująca.

Brian Croft jest pastorem kościoła Auburndale Baptist Chruch w Louisville, stanie Kentucky. Jest autorem kilkunastu książek i prowadzi blog pt. Practical Shepherding.

Kim jesteśmy?

Razem dla Ewangelii jest inicjatywą chrześcijan z różnych kościołów ewangelicznych, złączonych wspólnym pragnieniem zwiastowania Ewangelii i troski o zdrową naukę biblijną. Poznaj nasze priorytety, wyznanie wiary oraz deklarację wartości. To na nich opieramy naszą współpracę. Razem pragniemy działać dla Ewangelii, ku chwale naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Tagi

Kategorie